;)

niedziela, 11 września 2011

Po długiej przerwie...jeszcze raz o strojach

Po bardzo długiej przerwie postanowiłam wreszcie zamieścić posta. Inspirację zaczerpnęłam w wrześniowego National Geographic, gdzie opisane są wszystkie muzułmańskie stroje męskie i damskie. Trochę cytując, trochę od siebie zapraszam do czytania ;)


Wbrew temu, co mówi się na Zachodzie nie tylko kobiety arabskie są zmuszone się zakrywać. "Hijab" czyli dosłownie "okrycie, zasłona" dotyczy także mężczyzn.Chodzi tu o zachowanie skromności w ubiorze przez obie płci.

Rodzaje damskich strojów:

-czador- tradycyjny strój kobiet irańskich. Składa się na niego półkolista szata, zakrywająca kobietę od stóp do głów, pozbawiona wycięć na ręce. Zakłada się ją na głowę, pozostawiając odsłoniętą twarz. Czador nie ma zapięć, więc trzeba go przytrzymywać z przodu dłońmi.

-abaja- lużny, wełniany płaszcz bez rękawów. Zakrywa całe ciało z wyjątkiem twarzy, rąk i stóp. Tradycyjne czarne abaje nosza kobiety w rejonie Zatoki Perskiej. Abaja popularna jest także wśród mężczyzn, zwłaszcza Beduinów.

-al-amira- dwuczęściowe nakrycie głowy składające się z czepka lub chusty szczelnie przylegających do głowy. Na wierzch kobiety lubią zakładać drugą, ozdobną chustę.

-busziyya, ghatwa- szal zasłaniający całą twarz,pozbawiony otworów na oczy. Prześwituje jedynie na tyle, że kobieta jest w stanie widzieć otoczenie.

-burka afgańska- jest to jednoczęściowa szata okrywająca kobietę od stóp do głów, z otworem siatką wyciętym na oczy. Może mieć rozcięcia na ręce.

-burka arabska- odsłania część twarzy, przykrywając nos i usta.

-tudung- szal noszony na głowie głównie przez kobiety w Malezji i Indonezji.

-dupatta- długi, często ozdobny szal narzucony na głowę i ramiona. Noszą go kobiety w Pakistanie oraz Indiach (niekoniecznie muzułmanki).

-hijab- jest to chusta okrywająca głowę, odsłania twarz. Popularna wśród muzułmanek na Zachodzie.

-dżelaba, galabija- długi płaszcz z kapturem, często spotykany w Maroku. Noszony zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.

-chimar- okrągłe nakrycie głowy, które zasłania włosy, szyję i ramiona. Pozostawia odsłoniętą twarz. Sięga zwykle do pasa.

-nikab- nakrycie głowy zakrywające także twarz, z małym rozcięciem na oczy. Powszechny w Arabii Saudyjskiej, Jemenie, Kuwejcie, Katarze. Budzi kontrowersje w zachodnim świecie.

-parandża- długi płaszcz szczelnie okrywający ciało. Noszony przez kobiety w Afganistanie, Tadżykistanie i Uzbekistanie. Część zakrywająca twarz -czaczwan- to gęsta siatka upleciona z końskiego włosia.


Typowe stroje mężczyzn:

-takiyah- wydziergana na szydełku lub uszyta z bawełny okrągła czapeczka noszona przez muzułmańskich mężczyzn.

-kefija- złożona i owinięta wokól głowy chusta. W krajach Zatoki Perskiej jest podtrzymywana za pomocą białej pętli -agal-.

-dżubba- tradycyjny strój męski. Jest to tunika z długimi rękawami. W krajach Zatoki Perskiej, gdzie nosi nazwę thawb, krótszy podkreśla skromność, długi wysoką pozycję społeczną mężczyzny.



Podsumowując, w islamie obowiązuje skromność. odwiedzając kraj, w którym islam jest religią większości ludności, nie należy zbytnio się rozbierać ;) Tłum gapiących się ludzi zawsze będzie, po co zwiększać jego objętość? ;) W niektórych krajach takich jak np. Arabia Saudyjska, wyjście w krótkich spodenkach jest wręcz zabronione.

Nikab, zakrywający kobiecą twarz, w ostatnim roku był sporem we Francji. Zmienione zasady zabraniają kobietom zakrywac twarzy pod karą 150 euro. Mężczyzna zmuszający kobietą do zakrycia twarzy może zostać ukarany karą nawet 35 000 euro, a jeśli jest ona nieletnia, podwójną. Społeczność muzułmańska była oburzona decyzją rządu. Każdy człowiek jest wolny, ma prawo ubierać co chce. Mimo wszystko zakrywanie twarzy może stwarzac niebezpieczeństwo, gdyż zakrytą kobietą może okazać się np mężczyzna podkładający bombę... Kolejne kraje europejskie (np. Norwegia) zastanawiają się, czy także nie wprowadzić takiego zakazu. Co ciekawe, kraje takie jak np. Turcja zabraniają uczennicom zasłaniania głowy chustami.

Jak widać państwa, w których religią dominującą jest islam mają podzielone zdania na temat zakrywania twarzy, głowy i ciała. W Arabii Saudyjskiej zakrycie głowy jest wymagane nawet u turystek, a już w Turcji jest zakazane rdzennym muzułmankom ;)

No cóż, co kraj to obyczaj!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz